ოსკარების რიგით 93-ე დაჯილდოების გამარჯვებულები

ოსკარების რიგით 93-ე კინოდაჯილდოების ცერემონია დასრულდა. ამერიკის კინოაკადემიამ გამარჯვებულები სულ 23 ნომინაციაში გამოავლინა​.

საუკეთესო ფილმი

გამარჯვებული – Nomadland

წარდგენილი ფილმები:

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

გამარჯვებული – ფრენსის მაკდორმანდი, Nomadland

წარდგენილი მსახიობები:

ვაიოლა დევისი, Ma Rainey’s Black Bottom

ანდრა დეი, The United States v. Billie Holiday

ვანესა კირბი, Pieces of a Woman

კერი მალიგანი, Promising Young Woman

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი

გამარჯვებული – ენტონი ჰოპკინსი, The Father

წარდგენილი მსახიობები:

რიზ აჰმედი, Sound of Metal

ჩედვიკ ბოუზმენი, Ma Rainey’s Black Bottom

გარი ოლდმანი, Mank

სტივენ იუნი, Minari

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი

გამარჯვებული – დენიელ კალუია, Judas and the Black Messiah

წარდგენილი მსახიობები:

საშა ბარონ კოენი, The Trial of the Chicago 7

ლესლი ოდომი, One Night in Miami

პოლ რაჩი, Sound of Metal

ლაკიტ სტენფილდი, Judas and the Black Messiah

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

გამარჯვებული – იუნ იუ-ჯუნგი, Minari

წარდგენილი მსახიობები:

მარია ბაკალოვა, Borat Subsequent Moviefilm

გლენ ქლოუზი, Hillbilly Elegy

ოლივია კოლმანი, The Father

ამანდა სეიფრიდი, Mank

საუკეთესო რეჟისორი

გამარჯვებული – ქლოა ჭაო, Nomadland

წარდგენილი რეჟისორები:

თომას ვინტერბერგი, Another Round

დევიდ ფინჩერი, Mank

ლი ისააკ ჩუნგი, Minari

ემერალდ ფენელი, Promising Young Woman

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

გამარჯვებული – Promising Young Woman

წარდგენილები:

Judas and the Black Messiah

Minari

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

გამარჯვებული – The Father

წარდგენილები:

Borat Subsequent Moviefilm

Nomadland

One Night in Miami

The White Tiger

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

გამარჯვებული – Soul

წარდგენილები:

Onward

Over the Moon

Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Wolfwalkers

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის

გამარჯვებული – Soul

წარდგენილები:

Da 5 Bloods

Mank

Minari

News of the World

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის

გამარჯვებული – Fight for You – Judas and the Black Messiah

წარდგენილები:

Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7

Húsavík – Eurovision Song Contest

Io Si (Seen) — The Life Ahead

Speak Now — One Night in Miami

საუკეთესო ხმის რეჟისურა

გამარჯვებული – Sound of Metal

წარდგენილები:

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

საუკეთესო მხატვრობა

გამარჯვებული – Mank

წარდგენილები:

The Father

Ma Rainey’s Black Bottom

News of the World

Tenet

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი

გამარჯვებული – Ma Rainey’s Black Bottom

წარდგენილები:

Emma

Mank

Mulan

Pinocchio

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა

გამარჯვებული – Ma Rainey’s Black Bottom

წარდგენილები:

Emma

Hillbilly Elegy

Mank

Pinocchio

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი

გამარჯვებული – Mank

წარდგენილები:

Judas and the Black Messiah

News of the World

Nomadland

The Trial of the Chicago 7

საუკეთესო მონტაჟი

გამარჯვებული – Sound of Metal

წარდგენილები:

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები

გამარჯვებული – Tenet

წარდგენილები:

Love and Monsters

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი

გამარჯვებული – My Octopus Teacher

წარდგენილები:

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

Time

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

გამარჯვებული – Colette

წარდგენილები:

A Concerto Is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song for Latasha

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი

გამარჯვებული – Two Distant Strangers

წარდგენილები:

Feeling Through

The Letter Room

The Present

White Eye

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი

გამარჯვებული – If Anything Happens I Love You

წარდგენილები:

Burrow

Genius Loci

Opera

Yes-People

კომენტარი